Podstawowym elementem każdego ogrodu jest taras. To na nim spędza się najwięcej czasu. Służy do wypoczynku, ale i spotkań w gronie najbliższych, do biesiadowania przy grillu czy spotkań z przyjaciółką przy kawie. Wybierając materiał na taras w ogródku, warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Ten ma być przecież optymalnie praktyczny, ale i estetyczny, by komponować się z całą, ogrodową przestrzenią.
Praktyczny taras w ogrodzie
Należy zwrócić uwagę, że taras w ogrodzie jest wystawiony na działanie nie zawsze korzystnych czynników. Musi być więc w pełni praktyczny i odporny, by przetrwać wiele lat. Pamiętajmy, że inwestycja w taras jest spora, domownicy powinni patrzeć więc na materiał, z którego jest wykonany, uwzględniając jego żywotność.
Dobry taras w ogródku będzie odporny na działanie niskich temperatur, ale też silnych promieni słonecznych, taras niezadaszony musi być odporny na deszcz i śnieg oraz mróz. Musi być łatwy w utrzymaniu czystości i antypoślizgowy. Najlepiej, jeśli nie musi być poddawany cyklicznej renowacji.
Taras w ogródku na pełnić funkcję praktyczną. Nie może się rysować, pękać, odbarwiać, plamić, wypaczać. Musi być łatwy w myciu, by trwał w swojej doskonałości przez wiele lat. Dopiero później zwraca się uwagę na walory estetyczne czy styl, jaki dzięki niemu zostaje stworzony w ogrodowej przestrzeni. Przedstawiamy najczęściej wybierany materiał na taras w ogródku.

Taras z deski kompozytowej
Nie da się ukryć, że to kompozyt cieszy się dzisiaj największą popularnością. Deski kompozytowe nadają się na taras niezadaszony i ten pod dachem. Nie nagrzewa się, nie brudzi, jest odporny na działanie słońca, mróz i wodę. Można wybierać jego różne kolory i fakturę, a sam kompozyt do złudzenia przypomina naturalne drewno. Co więcej, jego cena jest niezwykle atrakcyjna, a przy niewielkich umiejętnościach inwestora, taki taras w ogrodzie można stworzyć samodzielnie. Deski kompozytowe wykazują wieloletnią żywotność, nie wymagają też renowacji. Wystarczy myć je regularnie wodą.
Taras z kompozytu pasuje do każdej aranżacji ogrodu. Sprawdzi się jako podłoże, jeśli weźmiemy pod uwagę ogród nowoczesny, ale też taras romantyczny. Jest też najczęściej wybierany przez tych, którzy chcą stworzyć taras klasyczny, całkowicie praktyczny.
Taras z naturalnych desek
Taras drewniany lepiej sprawdzi się w przestrzeni zadaszonej, bo nawet dobrze zabezpieczone drewno może ulec ingerencji czynników zewnętrznych. Nie ma wątpliwości, że taras z desek naturalnych pięknie komponuje się w aranżacjach romantycznych czy w stylu skandynawskim, zaś inwestor musi wziąć pod uwagę konieczność renowacji desek. Taras z drewna może się wypaczać, odbarwiać pod wpływem słońca, pękać na mrozie. Może lepszym wyborem będą mrozoodporne płytki drewnopodobne, które dzisiaj zyskują coraz większą popularność.

Płytki na taras
Płytki są stosunkowo niedrogie i można wybierać je spośród szerokiej gamy wzorów, kształtów i kolorów. Dzięki nim udaje się stworzyć odpowiedni klimat przydomowej przestrzeni, a te najlepszej jakości przetrwają wiele lat. Warto wybierać te w pełni odporne, natomiast ich funkcjonowanie zależeć może też od przygotowania podłoża. Lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.
Coraz częściej inwestorzy decydują się na droższe rozwiązania. Wybierają płytki na taras z naturalnego kamienia, które wykazują najlepsze właściwości. Tańszą alternatywą jest zaś taras z kostki brukowej.
Taras z kostki brukowej
To tania inwestycja w taras, który będzie służył przez wiele lat. Kostka brukowa nadaje się do samodzielnego ułożenia, a dzisiaj można wybierać ją spośród licznych propozycji kolorystycznych. Taras z kostki jest odporny na pękanie, ciężar, mróz. Nie rysuje się, jeśli postawimy na nim meble tarasowe, nie nagrzewa się i jest odporny na działanie wody. Dzisiaj z kostki układać można rozmaite kompozycje, dzięki czemu taras z kostki pasuje w ogrodach rustykalnych, romantycznych, a nawet tych nowoczesnych. To idealny materiał na taras niezadaszony.