Zalety okien plastikowych

Okna plastikowe (inaczej okna PCV) cieszą się popularnością od lat. Klienci wybierają je znacznie częściej niż okna drewniane czy aluminiowe. Co decyduje o takim stanie rzeczy?

Kilkadziesiąt lat temu w większości budynków zainstalowano drewniane okna. Niestety stolarka starego typu miała wiele wad. Była stosunkowo nietrwała, nie zapewniała dobrej izolacji termicznej, a słabo zabezpieczone drewno często zaczynało gnić z powodu złych warunków pogodowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przeszłości były dość powszechnie stosowane w oknach drewnianych szczebliny konstrukcyjne, co wpływało negatywnie na właściwości termoizolacyjne okna.

Z biegiem czasu udoskonalono techniki produkcji stolarki, eliminując tym samym problemy właścicieli starych okien drewnianych, a dodatkowo na rynek została wprowadzona stolarka aluminiowa, której dostępność znacznie wzrosła dla klientów docelowych.

Już pierwsze okna plastikowe były trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż okna drewniane produkowane w przeszłości. Ze względów konstrukcyjnych zapewniały również lepszą izolację termiczną. W konsekwencji okna drewniane, montowane w starych domach i budynkach, były sukcesywnie zastępowane oknami plastikowymi. Ponad to znacząco udoskonalono techniki produkcji stolarki z tworzywa sztucznego, co wpłynęło na poprawę jakości otrzymywanych produktów z PVC, które dziś są wolne od wad starych typów okien PCV. Dają też dużo większe możliwości pod względem wzornictwa i funkcjonalności. Z tych i innych powodów duży udział zapytań i zamówień składanych przez inwestorów obecnie dotyczy okien PCV.

Czynnikiem, który bardzo często decyduje o wyborze okien plastikowych jest ich atrakcyjna cena. PVC jest znacznie tańsze niż drewno (drogie w zakupie, obróbce i utrzymaniu). Okna PCV zawsze będą nieco tańsze niż okna aluminiowe czy drewniane o podobnych parametrach.

Kolejną zaletą okien plastikowych jest ich łatwość w utrzymaniu. Okna PCV z reguły nie wymagają specjalnej konserwacji ani pielęgnacji, wystarczy je co jakiś czas wyczyścić i wyregulować lub można posmarować ich metalowe elementy odrobiną oleju, aby zapewnić ich bezproblemową pracę. Ich czyszczenie jest również dość łatwe i szybkie. Wreszcie, okna plastikowe oferują wiele możliwości pod względem wzornictwa. Mogą mieć bardzo zróżnicowaną kolorystykę (okleiny imitujące drewno, jak również kolory z palety RAL), co również jest bardzo cenione przez klientów. Natomiast drewno i aluminium są rzadziej wybierane ze względu na cenę. Dodatkowo wielu klientów obawia się, że stolarka drewniana będzie miała krótszą trwałość, choć w rzeczywistości nowoczesne, dobrze zabezpieczone i regularnie konserwowane okna drewniane są niezwykle trwałe.

Aluminium z kolei nie jest wyborem oczywistym, ponieważ część osób myślących o wymianie lub zakupie nowego okna nawet nie zdaje sobie sprawy z takiej możliwości lub boi się efektu „zimnego wnętrza”. Można jednak zauważyć, że w ostatnich latach aluminium staje się coraz bardziej popularnym wyborem również w projektowaniu domów jednorodzinnych.

Wysokiej jakości okna plastikowe mogą z powodzeniem służyć przez długie lata. Jeśli więc ich estetyka odpowiada indywidualnym preferencjom i dobrze komponuje się z wyglądem budynku nie ma powodu, aby nie wybierać tej opcji.

Nowoczesne okna PCV zapewniają również dobre parametry użytkowe. Czasami słyszy się opinie, że okna plastikowe łatwo żółkną lub wypaczają się pod wpływem słońca, ale te wady dotyczyły głównie starszych okien tego typu. Jednak prawidłowo zamontowana wysokiej jakości stolarka PCV zachowuje swój pierwotny wygląd i może być eksploatowana bezproblemowo przez wiele lat.

Wbrew pozorom trudno też stwierdzić, że okna plastikowe nie są ekologiczne. Z punktu widzenia ochrony środowiska istotną kwestią w przypadku tego typu stolarki jest jej izolacja termiczna.

Dobra izolacja termiczna okien plastikowych poprawia bilans energetyczny budynku, co jest korzystne z ekologicznego punktu widzenia. Najważniejsze jest wtedy, aby wybrać okna o najlepszym współczynniku izolacyjności termicznej. Z kolei z okien PCV nie można budować bardzo dużych przeszkleń. W tym przypadku powinno się postawić na stolarkę aluminiową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here