zasilacz LED

Taśmy LED to obecnie jedno z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań, szczególnie w kontekście oświetlenia dekoracyjnego. Oferują one różnorodne kolory, a co więcej ich montaż jest wyjątkowo prosty i bezpieczny. Niemniej jednak jeśli chcemy uzyskać pożądane efekty naszej aranżacji świetlnej z taśm LED, może być konieczne wykorzystanie innych komponentów. Jednym z nich jest z całą pewnością zasilacz LED. Jednak na rynku obecnie możemy znaleźć modele o różnorodnych parametrach. Wobec tego pojawia się pytanie, jak dobrać ten odpowiedni?

Zasilacz LED i sposób jego montażu

Wspomniane już zostało, że w przypadku zasilacza LED może być konieczne uwzględnienie wielu parametrów, zanim podejmiemy finalną decyzje odnośnie zakupu. Jednocześnie warto także brać zawsze pod uwagę najbardziej oczywiste faktu, jakim jest np. sposób montażu zasilacza LED. Głównie chodzi tu o jego rozmiar i miejsce, w którym zasilacz LED ma zostać zamontowany. Na rynku znajdziemy zarówno większe zasilacze LED o pokaźnej mocy, ale także i nieco mniejsze modele, które wydają się być maksymalnie kompaktowe. Wobec tego, zanim zdecydujemy się na podjęcie ostatecznej decyzji, sprawdźmy czy wybrany przez nas rodzaj zasilacza LED po prostu dopasuje się swoimi wymiarami do danego miejsca.

Zasilacz LED i jego odpowiednia moc

Moc zasilacza LED jest jednym z jego najważniejszych parametrów. Warto więc mieć na uwadze to, że to naszym obowiązkiem jest jej odpowiednie dobranie. Każdy zasilacz LED na etykiecie będzie posiadał informację o jego mocy jak np. 10W czy 25W. W jaki sposób jednak należy ten parametr dopasować do naszych potrzeb? Otóż musimy zweryfikować jaka moc będzie niezbędna do zasilenia źródeł światła. Dla przykładu jeśli posiadamy 4 żarówki LED czy około 1 metr taśmy LED-owiej o mocy około 5W, wówczas minimalna moc, jaką powinien posiadać zasilacz LED nie może być mniejsza niż 20W. Pamiętajmy jednak, że zwykle rekomenduje się wybór zasilacza LED o nieco większej mocy, więc optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku może być zasilacz LED 25-30W.

Czy zasilacz LED posiada zabezpieczenie przeciwprzepięciowe?

Kolejną kwestią w momencie kiedy wybieramy zasilacz LED, jest sprawdzenie, czy został on wyposażony w odpowiedni system zabezpieczeń, a w szczególności zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Dzięki temu nie doprowadzi to do uszkodzenia instalacji w momencie skoków napięcia prądu lub zwarcia, jakie może się pojawić. Tak wybrany zasilacz LED z całą pewnością będzie nam służył przez wiele, długich lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here